Burun Estetiği

Yüzünüzdeki estetik ve karakteristik duruş, gücünün büyük çoğunluğunu burnunuzdan alır. Bu yüzden burun şekli çok önemlidir.Yüz yapınıza en uygun buruna sağlıklı bir şekilde sahip olabilir ve yüzünüzdeki estetik duruşu tamamlayabilirsiniz. Burun estetiğinde en önemli konulardan biri de kadın ve erkek burnunun farklı şekillendirilmesidir. Kadınlarda ince düz biraz kalkık burunlar tercih edilirken, erkeklerde burunun fazla küçültülmememsi ve kalkık olaması burun ucunun fazla incelmemesi önemlidir. Erkek yüzünde yanlış bir operasyon kadınsı bir görüntüye neden olur.

Rinoplasti; genetik olarak sonradan meydana gelen estetik görünümü düzeltebildiği gibi, burun içindeki yapısal problemlerden kaynaklanan bazı solunum problemlerini de ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Rinoplasti ameliyatları genel anestezi altında genellikle 2-3 saat sürer.

Rinoplasti kapsamındaki diğer burun estetiği girişimleri:

Tipplasti (mini rinoplasti – burun ucu estetiği)

Burun ucuna yapılan dikleştirme ve küçültme operasyonlarıdır.

Seconder Rinoplasti

(Revizyon) Daha önce geçirdikleri rinoplasti sonucundan memnun olmayan kişilerin yeniden operasyon geçirmeleridir. Bu revizyon ameliyatları önceden buruna müdahale edildiğinden dolayı daha zor olur. Önceden operasyon geçirmiş burunların içlerindeki kıkırdak kullanılmış olduğundan dolayı, ameliyat için kıkırdak ihtiyacı kulaktan ve kaburgadan karşılanır. Kulak arkasından veya saçlı deriden de, adale zarlarının alınması gerekebilir.

Deviasyon (Burun eğriliği) ve Konka Tedavisi

Burun içinde yapısal bozukluklar, eğrilik, ve konkaların büyümesi nefes almayı zorlaştırır. Bu da kişinin uyku düzenini, beslenmesini etkiler ve yaşam kalitesini düşürür. Deviasyon, işlem sırasında burun içindeki kemiğin kırılması veya kısmen çıkarılması ile giderilir. Konka problemi ise varsa radyofrekans ile küçültülerek veya konka dışa doğru itilerek giderilir.

Hangi durumlarda Rinoplasti ameliyatı yapılabilir?

Burun yüze göre büyük, kemerli, önden görünümü fazla geniş ve burunda eğrilik mevcutsa… Burun ucunda düşüklük varsa Kişilerin burnunda herhangi bir kaza sonucu oluşmuş veya doğuştan gelen asimetrik bozukluklarda Rinoplasti ameliyatı yapılabilir.

Rinoplasti kaç yaşında yapılır?

18 yaşını doldurmuş kişilere rinoplasti ameliyatı yapılabilir. Ancak kimi zaman önemli görünüm problemleri veya solunumda yaşanan sorunlar bu ameliyatın daha erken yaşlarda yapılmasını gerektirebilir. Kemik gelişimi kızlarda 16 yaşında erkeklerde ise 18 yaşındadır. Burun ameliyatları için hem cilt hem de kemik yapısı açısından en ideal yaş 18-25 yaştır. 40 yaş sonrası ciltteki farklılaşma (kalınlaşma ve elastikiyet kaybı ) ameliyatı biraz daha zorlaştırabilir.

Hangi hastalar rinoplasti için uygun değildir?

Kalın ve yağlı cilde sahip hastalarda ve kıkırdak problemi olan kişilerde sonucun hastayı daha az memnun etme ihtimali kendisiyle görüşülmelidir. Ayrıca ileri yaşta bu ameliyata karar veren kişinin bu operasyonu geçirme ihtiyacı mutlaka değerlendirilmelidir. Psikoojik nedenlerden dolay operasyon kararı alan hastanın öncesinde tedavi olmsı gerekir. Aksi takdirde sonuç başarılı bile olsa mutlu olmayabilir.Bir de bazı sağlık sorunları, kan pıhtılaşması ve kanama problemi yaşayan hastalar tedavi sonrası rinoplasti olmalıdır.

Rinoplasti operasyon sonrasında burun tamponu kullanılır mı?

Tampon hastaya rahatsızlık verdiğinden bazı özel durumlar dışında burun tamponu kullanılmaz. Sadece gerektiğinde burun içerisine ince silikonlar konulabilir.

Rinoplasti ameliyatları ameliyathane ortamında ve genel anestezi altında gerçekleştirilir. Yaklaşşık 2-3 saat sürer.

 

Burun estetiği fiyatlarını öğrenmek için İstanbul’da Levent’teki kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

WhatsApp Logo WhatsApp 7/24 ile iletişime geçmek için tıklayın.
Araç çubuğuna atla