Diş Estetiği

Cerec Cad/cam Teknolojisi ile 1 Günde Diş Estetiği

DİGİTAL GÜLÜŞ TASARIMI

Dijital dünyadaki gelişmeler Diş Hekimliği alanında da diş hekimlerinin işlerini büyük ölçü de kolaylaştırıp daha kısa sürede daha kaliteli sonuçlar elde etmemize yardımcı olmaktadır. Özellikle görüntüleme sistemlerindeki gelişmelerle birlikte hasta ağzından eski tip kaşıkla ölçü almak yavaş yavaş rafa kalkmış yerine yüksek çözünürlükteki kameralar ile alınan dijital ölçüler kullanılmaya başlanmıştır. Bu teknolojide en güncel ve öne çıkan sistem  CEREC adlı sistemdir. Bu sistemde alınan dijital ölçü alındıktan sonra bilgisayar üzerinde dişin tasarımı çok kısa bir sürede yapılıp yine aynı sistemin bir parçası olan freze ünitesinde hazırlanıp uygulanabilmektedir. Bu sayede normalde 7-10 gün kadar süren ölçü ve teknisyenlik işlemleri bir gün gibi kısa bir sürede bitirilmektedir. Estetik diş hekimliğinde en sık yapılan E-max –zirkonyum –laminate veneer gibi metalsiz porselen restorasyonların tamamı bu tip makinelerde yapılmaktadır. Ölçü alırken  Dijital Ölçü Sistemleri kullanıldığından, hastamızdan ayrı olarak ölçü kaşıkları ve ölçü maddeleri ile ölçü almaya gerek kalmaz. Bu da özellikle bulantı refleksi yaşayan hastalarda çok büyük avantaj sağlar. Ayrıca klasik alınan ölçülerde oluşabilecek hata oranı minimalize edilir.

​Estetik diş hekimliği için hastamız kliniğe geldiğinde öncelikle muayenesi yapılır, fotoğrafları çekilir ve estetik beklentileri karşılıklı konuşularak belirlenir. Yapılması gerekenler planlanarak hastanın ilk ölçüleri alınır ve mock-up lar hazırlanır. Mock-up yapılırken hastanın kendi dişleri üzerinde herhangi bir işlem yapılmadan özel malzemelerle yapılması hedeflenen dişlerin tasarımı yapılır ve hasta hekim karşılıklı konuşarak estetik bir gülüş oluşturmak için mock-up üzerinde değişiklikler yaparak asıl yapılacak olan dişlerin son durumu belirlenir. Hastamız bunu beğenip onay verdiğinde dişlerin yapımına başlanır.

Öncelikle hastaların rahatsızlıkları ve sorunun ne olduğu öğrenilerek, hastadan alınan bir ölçü üzerinde model oluşturularak, bu model üzerinde diş kaynaklı sorunların özel bir malzeme ile düzeltildiği bir tasarım yapılır.(MOCK-UP)

Modelde dizayn edilen bu tasarım, hastamızın kendi ağzında görebilmesi hedeflenerek, porselen olmayan bir materyal ile hastamızın ağzına henüz hiç bir tedavi yapılmadan nakledilir. Bu şekilde hedeflenen tasarım birebir olmasa da çok yakın bir şekilde hastanın görseline sunulur. Hastanın uygulanan tasarımdan memnuniyeti veya değiştirilmesini istediği kısımlar hekimle beraber tartışılarak, ihtiyaca göre dişlerin; şekil, boyut, hizalama ile ilgili istenen sonuca ulaşılır.

Cerec ile yapılan dişler klinik ortamında dijital ölçü alındıktan sonra bilgisayar ortamında 3 boyutlu olarak tasarlanır. Özel bloklardan kazınarak en kısa sürede hazırlanan dişler yüksek dayanıklılık ve en üst seviye estetik sunar. Sistemin frezleme (milling) ünitesiyle mikronluk hassasiyette üretilir ve aynı seansta da hastanın ağzına takılabilir. Tekrarlayan seanslara gerek olmadığı için zaman tasarrufu sağlanır. Özellikle yoğun çalışanlar için cazip bir alternatiftir. İnley, onlay, lamina gibi küçük restorasyonlar ağız içinde yapılan hazırlıklarla birlikte saatler içinde hastaya teslim edilebilir. Daha komplike köprü restorasyonları ya da estetik ön bölge restorasyonlarında cila ve makyaj uygulamaları amacıyla seans sayısı artabilir.

CEREC SİSTEMİ KULLANIMININ AVANTAJLARI:

  1. Kısa süre içerisinde tüm ağzın tedavi edilebilmesi
  2. Tedavi sırasında ve sonrasında yüksek koruma ve kontrol imkanı
  3. Hastanın en rahat edebileceği şekilde, bilgisayar ortamında ölçü alınabilmesi (Ölçü kaşığı kullanılmadığından dolayı hasta bulantı yaşamaz.)
  4. Hızlı bir üretime sahip olup hemen uygulanabilmesi
  5. Zengin materyal seçeneğinin olması
  6. Metal kullanmadan porselen restorasyon yapılması
  7. Son derece dayanıklı olması ve estetik görünmesi

 

 

WhatsApp Logo WhatsApp 7/24 ile iletişime geçmek için tıklayın.
Araç çubuğuna atla